Wydawnictwo Ratownictwo Praktyczne prezentuje: Farmakoterapia u dzieci – notatnik ratunkowy.

20150528_203809Niewiele czasu minęło od pojawienia się na rynku literatury ratowniczej Ostrych Zespołów Wieńcowych w praktyce ratownika medycznego i pielęgniarki ratunkowej, a Ratownictwo Praktyczne prezentuje nam nową lekturę – „Farmakoterapia u dzieci. Notatnik ratunkowy”. Znów w oryginalnej formie, znów w rewelacyjnej cenie, znów cieszącej się dużą popularnością jeszcze przed premierą.

Publikacja autorstwa Marcina Andrzejczaka kusi przede wszystkim innowacyjnym i praktycznym podejściem do tematu. Ale po kolei…

Książkę na pierwszy rzut oka można pod względem sposobu wydania, objętości (ponad 70 stron) i formatu porównać do niepozornego kalendarza lub notatnika. Natomiast zajrzenie do środka odkrywa przed czytelnikiem prawdziwe oblicze, które zawarte jest w tytule – „notatnik ratunkowy”.

Publikacja została wydana na kolorowym papierze w formacie odpowiadającym (jak zaznacza Wydawca) rozmiarom kieszeni każdej kamizelki taktycznej praktyka. Co więcej – mieści się idealnie do kieszeni bluzy medycznej/fartucha praktyków, którzy kamizelki prawdopodobnie nie noszą (np. w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych).

Jak na „notatnik ratunkowy” – autor go wypełniający na pewno odrobił skrupulatnie lekcje, bo każda strona jest zagospodarowana w całości, bez pozostawiania choć paru centymetrów kwadratowych niewykorzystanego miejsca.

Czytając „Farmakoterapię…” bardzo szybko można zorientować się, że jest to pozycja, z której można skorzystać w każdej chwili, szczególnie w pracy. Wszystkie informacje są uporządkowane według stałego klucza, o intuicyjnym układzie i czytelnie podanych wartościach. A co w środku?

Autor zaczyna publikację od wyjaśnienia wszystkich skrótów, zasad na jakich opiera się „notatnik” oraz co najważniejsze podaje swoistą instrukcję obsługi korzystania z przewodnika. „Farmakoterapia…” składa się zasadniczo z dwóch części. Pierwsza to gotowe przeliczone dawki leków stosowanych u dzieci. Druga natomiast to liczne wskazówki odnośnie do zabiegów, tabele (skale), liczne zdjęcia.

Gotowe dawki leków. Temat przedstawiany w wielu publikacjach i przewodnikach niejednokrotnie. Jednak… Wydawnictwo zgodnie z nazwą jest praktyczne. Autor w innowacyjny sposób przedstawił nie tylko przeliczone dawki leków odpowiednio do wieku i masy ciała pacjenta pediatrycznego, ale podał również gotowe przeliczenia miligramów na mililitry w odpowiedniej objętości danego rozpuszczalnika. Po prostu odszukujemy odpowiednią pozycję – mamy podane wszystko co potrzebne, aby w minimalnym czasie właściwie przygotować lek dla dziecka.

Co więcej, w gratisie otrzymujemy dla każdego dziecka wartości: podstawowych parametrów życiowych, maski krtaniowej, rurki intubacyjnej, energii defibrylacji i wentylacji oraz odpowiednią (całą!) skalę Glasgow. Jakby tego było mało – otrzymujemy miejsce na zapisanie tego wszystkiego, co udało nam się zauważyć, zbadać oraz ściągawkę z powierzchni oparzeń – również z miejscem na obliczenia.

Druga część zawiera dawki leków u dzieci w przeliczeniu na masę ciała, leki stosowane przez specjalistyczne ZRM (oczywiście w tej samej szczegółowej formie) oraz kilka ciekawych wskazówek dotyczących między innymi: doboru łyżki laryngoskopu, wkłucia doszpikowego, konikopunkcji. Mamy też możliwość przypomnienia sobie przebieg resuscytacji poprzez „quick look” na algorytmy. Na samym końcu umieszczono przydatne skale (m.in. Apgar).

Co więcej o tej publikacji? A czy to co powyżej to mało? Na pewno nie. Po poprzednim sukcesie wydawniczym Ratownictwo Praktyczne nadal trzyma się rozsądnej ceny również tej publikacji (37 zł), co czyni „Farmakoterapię u dzieci. Notatnik ratunkowy” kolejną pozycją obowiązkową w kieszeni (tym razem nie na półce) każdego praktyka ratownictwa medycznego.

Na koniec chciałem się przyczepić do jakości papieru, który w porównaniu do „Ostrych Zespołów Wieńcowych…” nie jest już eleganckim, śliskim materiałem, a najzwyklejszym papierem, ale zmieniłem zdanie… Jako „notatnik ratunkowy” to prawdopodobnie element techniczny, który powoduje, że całość jest po prostu… lżejsza, przez co znów bardziej praktyczna!

Ukłony w stronę Autora i Wydawnictwa. Po raz kolejny świetna robota!

2 myśli nt. „Wydawnictwo Ratownictwo Praktyczne prezentuje: Farmakoterapia u dzieci – notatnik ratunkowy.

  1. Pingback: Jak podać ten lek? Czyli kompendium rozcieńczania leków | Intensywna terapia | Ratownictwo

  2. Pingback: Wydawnictwo Ratownictwo Praktyczne prezentuje: Farmakoterapia u dzieci – notatnik ratunkowy – Intensywna terapia | ratownictwo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *