Wybrać midline 3 Fr, czy wenflon 20G?

Wdrażając idee midline’ów często słyszę od zespołów pielęgniarsko-lekarskich, że ten cewniczek taki cienki, tak wolno kapie.

Tak. I tak ma być. Bo midline nie jest remedium na wszystkie terapeutyczne bolączki. Znajduje się pośrodku, gdy są ku temu wskazania.

Jakie przepływy osiąga więc cewnik pośredni?

Przykładowo, smartmidline o długości 12 cm i średnicy 3 Fr, który najczęściej przyszło mi zakładać pozwala na przepływ płynu maksymalnie 60 ml/minutę, podczas gdy kaniula krótka (wenflon) 20G – 64 ml/min. 

Teoretycznie więc midline o średnicy 3 Fr (ok. 1 mm) ma podobny przepływ do różowego wenflonu, ale należy pamiętać, że to maksymalny przepływ, który można osiągnąć używając do infuzji np. pompy. Przy infuzji grawitacyjnej osiągniemy „jedynie” 16 ml/min.

Tak, czy inaczej u pacjenta, który będzie przebywał w szpitalu dłużej niż 6 dni, a nie ma wskazań do dostępu centralnego lepszy będzie cewnik pośredni niż różowy wenflon.

Dlaczego, skoro ma mniejszy przepływ grawitacyjny, który będziemy najcześciej wykorzystywać? W większości przypadków płyn chcemy przetoczyć raczej w 1,5 godziny niż w 8 minut (które umożliwia teoretycznie taki przepływ). Przez cewnik pośredni 12 cm przez godzinę możemy grawitacyjnie przetoczyć do 1000 ml płynu, co u przeciętnego pacjenta w szpitalu jest zupełnie wystarczające. A gdy potrzebujemy szybkiej resuscytacji płynowej możemy założyć (o ile się da) po prostu gruby wenflon.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *