Wybór żyły do terapii I.V.

Którą żyłę wybrać do kaniulacji? Czy są lepsze i gorsze naczynia? Czy są jakieś kryteria do znalezienia żyły do obwodowego dostępu naczyniowego?

Zacznij od dołu

Zacznij od żył najbardziej dystalnych. Wybieramy najpierw żyły umiejscowione najbardziej na dole, a następnie idziemy w górę. Rozpoczęcie w najbardziej proksymalnym punkcie może spowodować utratę potencjalnie kilku miejsc, które moglibyśmy nakłuć poniżej.

Używaj mankietu do pomiaru ciśnienia zamiast stazy

Jeśli pacjent ma niskie ciśnienie najlepiej użyć mankietu do pomiaru ciśnienia napełnionego do 80-90 mmHg, aby optymalnie rozszerzyć żyły. Technika ta może przydać się u starszych pacjentów i osób z „trudnymi” żyłami.

W przypadku pacjentów z hipowolemią wybieramy większą żyłę, ponieważ małe żyły zapadają się po prostu szybciej.

Pompujemy mankiet do najniższego ciśnienia i patrzymy, czy pojawiają się żyły. Używając mankietu jako stazy, odwracamy ją tak, aby rurki były z dala od kończyny, umożliwiając widok na miejsce wkłucia i minimalizując jego dekontaminację. Mankiet jest szerszy, wygodniejszy, który uciska równomiernie, przez co wydajnie i może być dostosowany do dokładnego ciśnienia potrzebnego do rozszerzenia (uwidocznienia) żył.

Prawidłowo założona staza to podstawa

Opaska uciskowa powinna być założona na tyle ciasno, aby utrudniać przepływ żylny, ale nie za ciasno, aby nie utrudniać przepływu tętniczego – w ten sposób krew nieustannie wpływa do kończyny, ale napotyka opór, gdy próbuje wrócić do krążenia dużego, rozszerzając żyły.

Dokładnie zakładamy stazę, około 20 do 25 cm nad miejscem wkłucia igły. Musimy poczuć tętno na tętnicy promieniowej, gdy staza jest założona. Jeśli nie można jej wyczuć tętna, staza jest zbyt ciasna.

Nakłucie bez opaski uciskowej?

Jeśli pacjent ma dobrze wypełnione, ale delikatne żyły można spróbować ukłuć je bez użycia stazy. Ucisk spowodowany założeniem opaski uciskowej może spowodować pęknięcie delikatnej żyły podczas nakłucia pacjenta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *