Wskazania do założenia midline

Jakie są wskazania do założenia wkłucia pośredniego?

W szpitalu mamy niewielką liczbę pacjentów, którzy wymagają wkłucia centralnego, większą, która pozornie tego wymaga i całą resztę, czyli prawie wszystkich, którzy wymagają jedynie dostępu obwodowego. Wenflony są z założenia krótkoterminowe, choć dobrze zadbane potrafią wytrzymać długo. Niemniej jednak każdy pacjent, który dostaje leki dożylne, a czas pobytu przekracza 6 dni ma wskazanie do wkłucia pośredniego.

Dlaczego?

Bo midline jest średnioterminowy, raz założony może wystarczyć na cały pobyt pacjenta w szpitalu (midline od @vygonpolska do 29 dni, a ogólnie nawet do 8 tygodni). Pacjenta nie przekłuwamy jak w przypadku wenflonu, więc oszczędzamy bólu i żyły na przyszłość. Szczególnie przyda się dla pacjentów z antybiotykoterapią, planowaną płynoterapią, toczeniem krwi i lekami doraźnymi. Jeśli pacjent wymaga katecholamin, żywienia pozajelitowego >800 mosm/l itd – ma wskazanie do PICC albo wkłucia centralnego (CICC), nie do midline.

Podsumowanie

Ale pacjenci z „trudnymi” żyłami albo z wielokrotnymi pobraniami krwi – też są kandydatami „jedynie” do midline, choć w Polsce zakłada się im często centralne wkłucie, zupełnie niepotrzebnie (czasem wystarczy nawet wenflon pod USG). Należy pamiętać tylko, że same wielokrotne pobrania krwi nie są wskazaniem, tak jak do wkłucia centralnego. W przypadku planowego założenia midline krew nadal powinno pobierać się poprzez nakłuwanie żyły obwodowej. Chyba, że nie ma łatwo dostępnych miejsc i musielibyśmy w tym celu specjalnie kaniulować tętnice (a nie potrzebujemy akurat tego rodzaju krwi).

Podsumowując akademicko:

  • leczenie dożylne trwające powyżej 6 dni
  • planowe płynoterapie powyżej 14 dni
  • trudny dostęp dożylny wymagający użycia ultrasonografii

A warto: bo mniej cierpienia pacjenta, mniejsze ryzyko przypadkowego usunięcia, mniej zakażeń, oszczędność czasu personelu i pieniędzy szpitala.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *