Wentylacja w BLS

Jaki cel?

Wytyczne ERC pozwalają wykonywać jedynie uciski klatki piersiowej, ale wentylować zalecają. Aby utrzymać odpowiednie natlenienie i eliminację CO2 bez wdechów ratowniczych się nie obędzie. Problem w tym, że nie ma jednoznacznych doniesień naukowych o efektywnym sposobie osiągnięcia tego celu. Niemniej jednak zalecenia bazują na tym, co nauce się już udało dowieść i tego należy się trzymać.

Po pierwsze…

Przepływ krwi przez płuca podczas resuscytacji jest. Co prawda znacznie mniej skuteczny niż w wydolnym hemodynamicznie sercu, ale poprzez właściwy stosunek wentylacji do perfuzji może być utrzymany przy mniejszych objętościach i częstości wdechów. Organizm potrzebuje mniej – więc i objętość nie musi być prawidłowa.

Po drugie…

Hiperwentylacja szkodzi! Dlaczego? Krok po kroku.

1. Zwiększa ciśnienie w klatce piersiowej

2. Obniża powrót krwi żylnej do serca

3. Zmniejsza jego rzut

4. Szanse na przeżycie maleją

Po trzecie…

W BLS drogi oddechowe zazwyczaj nie są odpowiednio zabezpieczone. Należy uważać na objętości oddechowe większe niż 500 ml, ponieważ można wywołać niepożądane rozdęcie żołądka.

Dlatego…

Zaleca się, aby wykonywać jeden oddech ratowniczy w ciągu 1 s., który powinien wystarczyć do widocznego uniesienia się klatki piersiowej poszkodowanego. W związku z tym powinno się unikać szybkich i mocnych wdechów. Nie należy też tracić cennego czasu na sprawdzanie zawartości jamy ustnej w poszukiwaniu ciał obcych. Można to zrobić, gdy wdechy ratownicze nie są skuteczne (klatka piersiowa się nie unosi).

Usta-plus?

Te zalecenia ERC dotyczą tak naprawdę wszystkich form wentylacji – usta-usta oraz za pomocą worka samorozprężalnego (potocznie zwanego ambu). Podaż tlenu nie wpływa na powyższe wytyczne.

W BLS najłatwiejszym sposobem bezprzyrządowego wykonania wdechu jest metoda usta-usta. Alternatywą może być wentylacja usta-nos. Stosuje się ją przede wszystkim, gdy usta poszkodowanego są uszkodzone (lub ta okolica twarzy) lub jest problem z otwarciem ust.

A co z metodą usta-tracheostomia?

Badania naukowe na ten temat milczą. Nie wiadomo nic o bezpieczeństwie, skuteczności i możliwości wykonania tej metody. Można jednak stosować ten sposób u chorych, którzy wymagają wdechów ratowniczych, a taką tracheostomię posiadają (ew. rurkę tracheotomijną).

Worek samorozprężalny?

Zostawmy dla personelu właściwe przeszkolonego, gdyż wymaga to doświadczenia i umiejętności.

Warto zapamiętać!

  • Unikaj hiperwentylacji!
  • Niska wentylacja może wystarczyć do natlenienia w RKO.
  • U dorosłych obj. oddechowa 500-600 ml (6-7 ml/kg).
  • 2 wdechy ratownicze wykonaj maksymalnie w 5 s.

1 myśl w temacie “Wentylacja w BLS

  1. Pingback: Wentylacja w BLS – Intensywna terapia | ratownictwo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *