Udrożenienie dróg oddechowych – pierwsza pomoc

Czym jest niedrożność?

Niedrożność dróg oddechowych to utrudnione lub niemożliwe dostarczanie tlenu do organizmu. Może być spowodowana różnymi czynnikami, jednakże najczęstszą sytuacją podczas udzielania pierwszej pomocy będzie niedrożność dróg oddechowych u osoby nieprzytomnej.

W jaki celu należy ją wykonać?

Osoba nieprzytomna, a więc w stanie bezpośredniego zagrożenia życia pozbawiona jest napięcia mięśniowego, a co za tym idzie również tkanek miękkich w okolicach dróg oddechowych. Najczęstszymi miejscami, gdzie występuje niedrożność dróg oddechowych są okolice gardła i krtani (podniebienie miękkie i nagłośnia). Wiotki język opada na tylną ścianę gardła blokując dostęp powietrza do tchawicy i dalej do płuc.

Udzielając pierwszej pomocy w prosty sposób można temu zaradzić. Osoba pozbawiona tego działania niewątpliwie straci szanse na przeżycie.

Co należy zrobić?

Po stwierdzeniu niedrożności dróg oddechowych – w pierwszej pomocy jest to sytuacja, kiedy poszkodowany nie reaguje i jest nieprzytomny – należy natychmiast wdrożyć działania, które prowadzą do  udrożnienia dróg oddechowych, a następnie do utrzymania tego stanu rzeczy.

Aby poprawić upośledzoną lub zablokowaną drożność dróg oddechowych przez język lub inne struktury dróg oddechowych należy wykonać rękoczyn czoło-żuchwa.

Chodzi o odgięcie głowy i uniesienie żuchwy.

Jak się do tego zabrać?

1. Jedną rękę należy położyć na czole poszkodowanego i delikatnie odchylić głowę ku tyłowi.
2. Dwa palce drugiej ręki umieścić na brodzie pacjenta i spokojnie ją unieść.

Te dwie proste czynności niejednokrotnie pozwolą poszkodowanemu na samodzielny oddech,
jednocześnie ratując mu życie. Od osoby udzielającej pomocy nie wymagają doświadczenia, więc każdy jest w stanie je wykonać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *