Czym jest niedrożność?

Niedrożność dróg oddechowych to utrudnione lub niemożliwe dostarczanie tlenu do organizmu. Może być spowodowana różnymi czynnikami, jednakże najczęstszą sytuacją podczas udzielania pierwszej pomocy będzie niedrożność dróg oddechowych u osoby nieprzytomnej.

W jaki celu należy ją wykonać?

Osoba nieprzytomna, a więc w stanie bezpośredniego zagrożenia życia pozbawiona jest napięcia mięśniowego, a co za tym idzie również tkanek miękkich w okolicach dróg oddechowych. Najczęstszymi miejscami, gdzie występuje niedrożność dróg oddechowych są okolice gardła i krtani (podniebienie miękkie i nagłośnia). Wiotki język opada na tylną ścianę gardła blokując dostęp powietrza do tchawicy i dalej do płuc.

Udzielając pierwszej pomocy w prosty sposób można temu zaradzić. Osoba pozbawiona tego działania niewątpliwie straci szanse na przeżycie.

Co należy zrobić?

Po stwierdzeniu niedrożności dróg oddechowych – w pierwszej pomocy jest to sytuacja, kiedy poszkodowany nie reaguje i jest nieprzytomny – należy natychmiast wdrożyć działania, które prowadzą do  udrożnienia dróg oddechowych, a następnie do utrzymania tego stanu rzeczy.

Aby poprawić upośledzoną lub zablokowaną drożność dróg oddechowych przez język lub inne struktury dróg oddechowych należy wykonać rękoczyn czoło-żuchwa.

Chodzi o odgięcie głowy i uniesienie żuchwy.

Jak się do tego zabrać?

1. Jedną rękę należy położyć na czole poszkodowanego i delikatnie odchylić głowę ku tyłowi.
2. Dwa palce drugiej ręki umieścić na brodzie pacjenta i spokojnie ją unieść.

Te dwie proste czynności niejednokrotnie pozwolą poszkodowanemu na samodzielny oddech,
jednocześnie ratując mu życie. Od osoby udzielającej pomocy nie wymagają doświadczenia, więc każdy jest w stanie je wykonać.