O mnie

Cześć! Nazywam się Maciej Latos. Z wykształcenia jestem magistrem pielęgniarstwa, ratownikiem medycznym oraz historykiem.

Pracowałem w Zespołach Ratownictwa Medycznego oraz Oddziałach Intensywnej Terapii. Prowadziłem także szkolenia z zakresu pierwszej pomocy i ratownictwa – zarówno dla laików jak i medyków. Obecnie pracuję jako pielęgniarz anestezjologiczny w Klinice Anestezjologii i Intensywnej Terapii – w dużym Oddziale Pooperacyjnym ze stanowiskami intensywnej terapii. Prowadzę tego bloga, piszę artykuły naukowe oraz nagrywam audycje dla medyków w formie podcastów.

 

W swojej działalności połączyłem ciągłe doskonalenie swoich umiejętności i zdobywania wiedzy z pasją do przekazywania tego, czego sam się nauczyłem. Pomagam studentom i innym praktykom rozwiązywać praktyczne problemy, które sam staram się ciągle na nowo zrozumieć.

Można powiedzieć, że moją dewizą jest podsuwanie odpowiedzi na stawiane pytania bez żmudnego przemierzenia bibliotek medycznych – zarówno tych tradycyjnych, jak i cyfrowych. Po prostu sam lubię szybko odszukiwać rozwiązania problemów bez zagłębiania się w treść artykułu. W końcu Albert Einstein powiedział, że „jeśli nie umiesz czegoś wytłumaczyć wystarczająco prosto to znaczy, że sam tego nie rozumiesz”. Tego się trzymam!

Ten blog oraz audycje powstały również po to, aby wspierać rozwój pielęgniarstwa w Polsce i wzmacniać społeczność, która choć mocno podzielona to stara się zmierzać w dobrym kierunku: pełnej profesjonalizacji naszego zawodu. Kiedyś byłem dziennikarzem, ale pod koniec studiów historycznych zapragnąłem pójść w rodzinne ślady i zająć się medycyną. „Dlaczego więc nie poszedłeś na lekarski?” To pytanie słyszę ja i pewnie wielu z Czytelników wielokrotnie. Odpowiedź jest prosta: chcę być właśnie pielęgniarzem. Po prostu.

Moimi zainteresowaniami zawodowymi są: wentylacja i tlenoterapia, nowoczesna co-oksymetria, postępowanie z cewnikami naczyniowymi, monitorowanie, pielęgnacja dróg oddechowych, leczenie bólu, rozwój pielęgniarstwa i podnoszenie prestiżu zawodu.

Tworząc biogram gdzieś na różne strony piszę o sobie tak (tytułem podsumowania): pielęgniarz oddziału intensywnej terapii, ratownik medyczny w zespołach ratownictwa medycznego, instruktor pierwszej pomocy, okazjonalnie wykładowca, gorący zwolennik EBM.

Zapraszam do czytania, słuchania i kontaktowania się ze mną.

Kontakt: maciejlatos@intensywnaterapia.com
Fanpage: intensywnaterapia.blog

Kilka słów o samym blogu…

Blog Intensywna Terapia | Ratownictwo powstał w styczniu 2015 roku jako odpowiedź na wpisywane w wyszukiwarkę internetową hasła. Tu Czytelnik znajdzie prawie 100 wpisów ze świata ratownictwa, anestezjologii i intensywnej opieki bez wertowania fachowej i specjalistycznej literatury.

Tematy

Głównymi tematami poruszanymi na blogu są:

– pielęgniarstwo w anestezjologii i intensywnej opiece
– ratownictwo medyczne i medycyna ratunkowa
– przegląd piśmiennictwa naukowego i artykułów anglojęzycznych
– porady jak udzielić pierwszej pomocy

Treści dotyczą zarówno zaleceń i wytycznych, jak i opracowań podręcznikowych oraz technicznych aspektów pracy (wykorzystywania i testowania sprzętu).

Skąd pomysł?

Medycyna gna do przodu, a wraz z nią rynek wydawniczy. Tysiące stron książek, setki artykułów naukowych w czasopismach, dziesiątki stron internetowych do przejrzenia. Skąd znaleźć czas na tak bogatą kwerendę wszystkich tych źródeł? W odpowiedzi na takie potrzeby praktyków (i teoretyków również…) powstał blog.

Większość z nas, pasjonatów ratownictwa, anestezjologii i intensywnej opieki prenumeruje mnóstwo czasopism, śledzi portale, subskrybuje ogromną ilość materiałów. Do zapoznania się z nimi potrzeba jednak czasu. Blog nie jest jednak kompendium wiedzy. Ma zachęcić Czytelnika do zgłębienia tematu, odświeżyć podstawowe wiadomości i przedstawić nowsze niż na studiach wytyczne.

Grafiki na blogu

Wszystkie grafiki przedstawiane na blogu są mojego autorstwa, chyba, że zaznaczono inaczej i uzyskano zgodę na publikację. Do wykorzystywania logo bloga również posiadam wyłączne prawa.

Statystyka

W ciągu 3 lat istnienia bloga wyświetlono go przeszło 1 000 000 razy. W 2015 roku liczba unikalnych odwiedzających to 88 176 (213 322 wyświetleń). Już w 2016 unikalni użytkownicy to 181 329, a wyświetlenia 374 225. Kluczowym dla rozwoju popularności był rok 2017, w którym treści opublikowane na blogu wyświetlane były 405 604 razy, a blog odwiedziło 256 867 osób. Średni miesięczny ruch Internatów wynosi 37 000 osób. Finalnie według statystyk dziennie bloga wyświetla ponad 1 200 osób.

W listopadzie 2017 roku blog został przeniesiony na hosting zenbox.pl pod domeną intensywnaterapia.com

W sierpniu 2018 roku postanowiłem zmienić założenia koncepcyjne bloga. Więcej o pobudkach do tej zmiany we wpisie: Nowe założenia bloga, renaming i nowa jakość.

Więcej o blogu, autorze w pierwszym wpisie, który pojawił się na blogu. O godzeniu pracy ratownika i pielęgniarza kilka słów w wywiadzie na portalu Ratunek24.pl