Midazolam w ZRM „P”

Wskazania

  • leczenie niepokoju, leku
  • pobudzenie psychoruchowe
  • sedacja
  • premedykacja przed znieczuleniem ogólnym
  • drgawki (jako benzodiazepina) – osobno, bo różnie na świecie piszą. Drgawki według prof. W. Machały są przeciwwskazaniem do podania midazolamu, bo lek w tym przypadku nie działa. Z kolei według Clemency i wsp., którzy porównali parenteralne działanie midazolamu i diazepamu, ten pierwszy wykazuje takie samo działanie przeciwdrgawkowe w podaży dożylnej i lepsze w iniekcji domięśniowej.

Przeciwwskazania

Warto rozważyć korzyści, gdyż midazolam działa łagodniej biorąc pod uwagę przeciwwskazania niż diazepam (który w ratownictwie jest ochoczo podawany).

 • Ostra niewydolność krążenia
 • Niewydolność oddechowa (która jest działaniem niepożądanym zarazem)

Działania niepożądane i interakcje są rzadsze w porównianiu z diazepamem. Ciśnienie tętnicze może ulec obniżeniu (maksymalnie o 15%).

Dawkowanie

Dożylnie i doszpikowo u dorosłych 0,03-0,3 mg/kg mc. Domięśniowo 0,1-0,3 mg/kg mc.

Preferowaną drogą jest iniekcja dożylna, gdyż jest lepiej sterowalna, a samo wstrzyknięcie nie powoduje bólu. Przykładowo ampułki Dormicum zawierają gotowy roztwór, ale producent zezwala na rozcieńczenie roztworu w 5% glukozie lub 0,9% NaCl w stosunku 1:1.

Niewydolność oddechowa

Może wystąpić, jednak rzadziej niż depresją oddechową spowodowana jest relaksacją mięśni i zapadaniem się języka. Należy pamiętać o udrożnieniu dróg oddechowych (wcześniej niż SpO2 wskaże niewydolność oddechową). Ważne, aby lek podawać w odpowiedniej dawce, w odpowiedniej sytuacji i z odpowiednią szybkością (powoli iv.).

3 myśli nt. „Midazolam w ZRM „P”

 1. Grzegorz

  Według załącznika nr 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 29 grudnia 2006 roku w sprawie szczegółowego zakresu medycznych czynności ratunkowych, lek o którym mowa w poście jest uznany przez w/w rozporządzenie podać można po konsultacji z lekarzem.
  Dlatego pytanie do autora, co miał na myśli pisząc, iż możemy podać samodzielnie – dla mnie samodzielnie oznacza podaję bo takie są według mej wiedzy wskazania – czyli bez żadnej konsultacji, chyba ze z kolegą z zespołu „P”.

  Odpowiedz
  1. Maciej Latos Autor wpisu

   Dla mnie po konsultacji z lekarzem – również jest podaniem samodzielnie. W końcu ratownik dalej odpowiada za stan pacjenta po podaniu leku, lekarza na miejscu nie ma. Lek ratownik podał samodzielnie, nikt za niego tego nie zrobił (mimo konsultacji), karuzela kręci się dalej.

   Samodzielnie – po zadecydowaniu, że lek ten jest potrzebny w odpowiedniej dawce z odpowiednimi wskazaniami. Samodzielnie – całe przygotowanie leku. Samodzielnie, po uzyskaniu opinii lekarza, z którym się konsultujemy.

   Polecam ciekawy artykuł, który ociera się o to zagadnienie: http://emergencycardiology.blogspot.com/2015/07/konsultacja-i-nadzor-oraz-midazolamowa.html

   Odpowiedz
 2. Pingback: Stan padaczkowy – postępowanie przedszpitalne ZRM „P” – Intensywna terapia | Ratownictwo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *