Midazolam w ZRM „P”

Midazolam znany pod nazwą handlową Midanium, Fulsed czy Dormicum jest benzodiazepiną, którą ratownik medyczny może stosować samodzielnie według rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 20 kwietnia 2016 r. w sprawie medycznych czynności ratunkowych i świadczeń zdrowotnych innych niż medyczne czynności ratunkowe, które mogą być udzielane przez ratownika medycznego. W chwili obecnej pielęgniarze systemu mogą stosować midazolam „po konsultacji z lekarzem”, ale prace nad ujednoliceniem uprawnień wszystkich członków zespołów podstawowych trwają.

W czasie licznych dyskusji, szczególnie e-ratowniczych wielokrotnie spotyka się wśród ratowników medycznych opinie, które:

1. wyrażają zdziwienie faktem, że w Polsce w zespołach podstawowych ratownicy mają do dyspozycji midazolam (obecnie jest to lek, który mogą samodzielnie podawać),

2. wyrażają zaniepokojenie, że ratownicy medyczni chcą podawać tę benzodiazepinę (lek z własnego wykazu do odpowiedniej sytuacji klinicznej…),

3. gratulują ratownikom odwagi do podawania midanium (a przecież farmakologię zaliczył każdy z nas?).

Z tego powodu – krótko o midazolamie w Zespołach Ratownictwa Medycznego.

Midazolam

Benzodiazepina o krótkim czasie działania. Działa silnie uspokajająco, przeciwlękowo i nasennie. Rozluźnia mięśnie, ale nie zwiotcza. Wykazuje słabe działanie przeciwdrgawkowe. Powoduje niepamięć następczą (chory nie pamięta wydarzeń po podaniu leku).

Działanie midazolamu jest w dużym stopniu podobne do diazepamu, z tymi różnicami:

 • midazolam wykazuje dwukrotnie silniejsze działanie
 • działa krócej
 • szybka i kompletna resorbcja po iniekcji domięśniowej

Początek działania po podaniu i.v. w celu indukcji znieczulenia ogólnego zniesienie odruchu rzęskowego następuje w ciągu ok. 1,5 min, jeśli zastosowano premedykację opioidową; u chorych bez premedykacji w ciągu 2–2,5 min. Działanie leku podanego i.m. ujawnia się po ok. 15 min, działanie maks. występuje 30–60 min. po podaniu. Po podaniu i.v. lek działa szybko i stosunkowo krótko, podany i.m. wchłania się szybko.(MP).

Rozluźnienie mięśni przez benzodiazepiny

Wpływ benzodiazepin na płytkę motoryczną jest raczej słaby, stąd prawdopodobnie nie wzmagają działania leków zwiotczających (niedepolaryzujących). Niektóre benzodiazepiny mogą działać zwiotczająco, ale na spastycznie skurczony mięsień z powodu przenoszenia pobudzeń na poziomie rdzenia kręgowego.

3 myśli nt. „Midazolam w ZRM „P”

 1. Grzegorz

  Według załącznika nr 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 29 grudnia 2006 roku w sprawie szczegółowego zakresu medycznych czynności ratunkowych, lek o którym mowa w poście jest uznany przez w/w rozporządzenie podać można po konsultacji z lekarzem.
  Dlatego pytanie do autora, co miał na myśli pisząc, iż możemy podać samodzielnie – dla mnie samodzielnie oznacza podaję bo takie są według mej wiedzy wskazania – czyli bez żadnej konsultacji, chyba ze z kolegą z zespołu „P”.

  Odpowiedz
  1. Maciej Latos Autor wpisu

   Dla mnie po konsultacji z lekarzem – również jest podaniem samodzielnie. W końcu ratownik dalej odpowiada za stan pacjenta po podaniu leku, lekarza na miejscu nie ma. Lek ratownik podał samodzielnie, nikt za niego tego nie zrobił (mimo konsultacji), karuzela kręci się dalej.

   Samodzielnie – po zadecydowaniu, że lek ten jest potrzebny w odpowiedniej dawce z odpowiednimi wskazaniami. Samodzielnie – całe przygotowanie leku. Samodzielnie, po uzyskaniu opinii lekarza, z którym się konsultujemy.

   Polecam ciekawy artykuł, który ociera się o to zagadnienie: http://emergencycardiology.blogspot.com/2015/07/konsultacja-i-nadzor-oraz-midazolamowa.html

   Odpowiedz
 2. Pingback: Stan padaczkowy – postępowanie przedszpitalne ZRM „P” – Intensywna terapia | Ratownictwo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *