Metamizol – kontrowersyjny, ale zalecany

Metamizol, znany każdemu pod nazwą Pyralgin wydawałoby się ginie obecnie pośród innych analgetyków. Niegdyś bardzo popularny, nie tylko w lecznictwie zamkniętym, ale także pośród leków bez recepty. Dziś w dobie innych, bardziej „bezpiecznych” leków stracił na znaczeniu, również w ratownictwie medycznym. A jednak nie!

Po pierwsze ratownicy medyczni od 2016 roku mogą stosować ten lek w analgezji przedszpitalnej. Po drugie metamizol nadal pozostaje jako bardzo przydatny lek w leczeniu bólu, szczególnie w okresie pooperacyjnym. Aktualne wytyczne więcej uwagi poświęcają temu lekowi niż innym, z uwagi na szereg rozbieżności i kontrowersji, które spowodowały ograniczenie czy wręcz zaprzestanie stosowania w niektórych regionach świata.

W Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i w krajach skandynawskich lek zostały wycofany z użycia, a we wszystkich krajach europejskich, oprócz Hiszpanii, jest on dostępny wyłącznie na receptę. Pogląd ten jednak w ostatnich latach ulega ponownej modyfikacji, a potwierdzeniem jest wprowadzanie go do zaleceń w terapii bólu w niektórych krajach skandynawskich. Aktualne badania wskazują na jego dużą skuteczność w przypadku bólu ostrego, przy korzystnym profilu działań niepożądanych w porównaniu z NLPZ.

Ma chyba tyle samo przeciwników, co zwolenników. Myślę, że warto zatem przyjrzeć się tej substancji.

Metamizol

Metamizol, po raz pierwszy klinicznie użyty w roku 1922, jest stosowany m.i.n. w leczeniu bólu pooperacyjnego, zarówno jako lek podstawowy jak i adjuwant, co pozwala na zmniejszenie dawek równocześnie stosowanych opioidów

Działanie przeciwbólowe metamizolu w leczeniu bólu o umiarkowanym nasileniu odpowiada mniej więcej 100 mg petydyny, natomiast skuteczność w silnych bólach jest niewielka, nawet w dużych dawkach. Metamizol wykazuje działanie analgetyczne, przeciwgorączkowe i spazmolityczne (np. w bólach kolkowych). W porównaniu z ASA nie działa przeciwkrzepliwie.

Farmakokinetyka

Czas półtrwania wynosi 2-4 godzin, szczyt działania następuje po 20-30 minutach, a rozkład całkowity następuje w wątrobie.

9 myśli nt. „Metamizol – kontrowersyjny, ale zalecany

 1. Pingback: Analgezja w ZRM „P” – Intensywna terapia | ratownictwo

    1. Maciej Latos Autor wpisu

     Pisząc źródła miałem na myśli raczej przytoczenie badań naukowych, bądź wytycznych, a nie opracowań…

     Niestety nie znam (będę wdzięczny za podesłanie) żadnych badań naukowych potwierdzających kliniczne (o takim, istotnym działaniu mówimy) zastosowanie przeciwzapalnego działania metamizolu. W niektórych opisach owszem, brano pod uwagę możliwość hamowania przez metamizol syntezy prostaglandyn w mózgowiu, chociaż przeciwzapalne działanie tego środka jest słabe w porównaniu z innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, więc istotnego działania przeciwzapalnego w gruncie rzeczy nie ma. Zresztą w wielu publikacjach błędnie jest klasyfikowany jako NLPZ…

     Co więcej w ChPL: Metamizolum natricum

     „Pyralgin zawiera metamizol, który jest pochodną pirazolonu o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym oraz spazmolitycznym.”

     I… „Apart from its analgesic effect, the medication is an antipyretic and spasmolytic agent.”

     Misiołek H, Cettler M, Woroń i wsp. The 2014 guidelines for post-operative pain management, Anestezjologia Intensywna Terapia 2014, tom 46, numer 4, 235–260.

     Jasiecka A, Maślanka T, Jaroszewski JJ. Pharmacological characteristics of metamizole. Pol J Vet Sci. 2014;17(1):207-14.

     Odpowiedz
 2. Roman

  Szanowny Panie, dziękuję za ten artykuł, który bazuje na badaniach naukowych, a nie na powszechnej opinii oraz na skomercjalizowanych działaniach firm farmaceutycznych. Metamizol jest bardzo dobrym (moim zdaniem najlepszym) lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Cała moja rodzina oraz większość znajomych przyjmuje pyralginę. obniżenie liczby utrofili i leukocytów we krwi występuje bardzo rzadko, z reguły przy niekontrolowanym długotrwałym podawaniu.
  W dzisiejszym świecie większość pacjentów przyjmuje paracetamol w sposób całkowicie niekontrolowany, przeciętny człowiek nie czyta składu leku, biorąc kilka tabletek różnych producentów o różnej dawce, przekracza dawkę dobową.
  Proszę o napisanie podobnego artykułu na temat paracetamolu, i jego historii w Polsce (Acenol) w latach chyba 60-70 (niestety pamięć zawodzi…) paracetamol został wycofany…
  Pozdrawiam
  Roman

  Odpowiedz
 3. Natasza

  Wciąż nie podał Pan badań naukowych, a ww opracowanie (Misiołek, Woroń) wspomina o działaniu przeciwzapalnym. Ale chyba nie ma co włosa dzielić na czworo, bo jest to lek przeciwbólowy. Dzięki za artykuł, przy okazji można odświeżyć wiedzę.
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 4. Pingback: Metamizol – kontrowersyjny, ale zalecany – Intensywna terapia | ratownictwo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *