Kaniulacja krótkimi kaniulami wg INS 2021

Wybór odpowiedniego rozmiaru krótkiej kaniuli został jasno określony przez wytyczne Infusion Nurses Society zarówno w 2016, jak i w 2021 roku. To tylko i aż naukowe wytyczne, których nie da się zastosować w polskich warunkach w każdej sytuacji, ale dążenie do praktyki opartej na dowodach naukowych wymaga od nas postępowania w taki sposób, żeby do jak najlepszych praktyk się zbliżyć.

Wybierz najmniejszą średnice kaniuli dostosowaną do terapii i potrzeb konkretnego pacjenta.

1. Używaj rozmiarów 22G (niebieski) i 20G (różowy) do większości terapii. Kaniule powyżej 20G mają większe ryzyko wykrzepienia.
2. Używaj kaniuli 22G u pacjentów w starszym wieku i tych, którzy mają problemy z naczyniami, żeby zmniejszyć przykre przeżycia związane z kaniulacją.
3. Jednocześnie oceń ryzyko wysunięcia się kaniuli z naczynia i zmniejszenia urazu spowodowanego kaniulą, wybierając kaniulę o rozmiarze 22G u dorosłych pacjentów. W prospektywnym badaniu obserwacyjnym ryzyko wysunięcia się cewnika z żyły  wzrosło, gdy założono krótki PIVC o rozmiarze 22G w porównaniu z krótkim o rozmiarze 20G.
4. Rozważ większe rozmiary kaniul, kiedy wymagana jest szybka płynoterapia, na przykład u pacjentów po urazie albo w przypadku podawania kontrastu.
5. Do transfuzji krwi używaj kaniul 22G i 20G bazując na rozmiarze kaniulowanego naczynia. Kaniule 18G (zielone) powinny być zakładane, gdy wymagana jest szybka transfuzja preparatów krwiopochodnych.
6. Używaj kaniul typu „motylek” tylko do pojedynczego podania leku. Nie zostawiaj metalowej igły w naczyniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *