Jak poprawić widoczność żyły?

Po ocenie miejsca wkłucia i znalezieniu żyły – czasem warto dodać jej mocy, aby łatwiej wprowadzić igłę.

Przede wszystkim grawitacja jest przyjacielem

Ramię pacjenta powinno ułożyć się z boku łóżka, jeśli na pierwszy rzut oka żadnych żył nie widać. Skierowanie ręki w dół sprzyjaj wypełnieniu żylnemu. Grawitacja spowalnia powrót żylny i rozszerza żyły. Pełne krwi i wypełnione żyły są łatwiejsze do wyczucia i zawsze stanowią doskonałą opcję do wprowadzenia.

Ciepły kompres

To czasochłonne, ale czasem przydatne. Nie zawsze wkłucie trzeba uzyskać natychmiast. Nałóżmy ciepły, wilgotny kompres lub ciepłe ręczniki na kilka minut przed próbą kaniulacji i oczywiście jeszcze przed dezynfekcją 🙂

Pozostawiamy kompres na miejscu na 10-20 minut. Wyższa temperatura umożliwi rozszerzenie żył i uczyni ją bardziej widoczną.

Nie „wyklepujemy żyły”

Niektóre pielęgniarki (w tym wiele lat ja) mają nawyk uderzania w miejsce wkłucia, aby „żyła była bardziej widoczna”. Czy to źle? Chociaż ten trik jest czasami pomocny, żyły mają zakończenia nerwowe, które reagują na bolesne bodźce i mogą powodować ich kurczenie się, co paradoksalnie utrudnia zlokalizowanie żyły. Trzeba myśleć, czy bolesna procedury nie będzie jeszcze bardziej bolesna.

Zamiast klepania – przesuwamy lub dotykamy żyłę

Zamiast uderzać, używamy kciuka i drugiego palca, aby przesunąć żyłę – to uwalnia histaminę pod skórą i powoduje rozszerzenie żył.

Żyłę trzeba poczuć

Owijamy stazę nad miejscem wprowadzenia igły, aby rozszerzyć żyły. Delikatnie dotykamy żyły, naciskając ją w górę i w dół. Do badania palpacyjnego używamy tych samych palców, abyśmy  mogli poznać uczucie sprężystej żyły. Delikatnie stukamy w żyłę; nie uderzamy, aby uniknąć obkurczenia naczynia.

Czy zacisnąć pieść?

Są różne koncepcje. Na blogu nurselabs.com polecają to w celu uciśnięcia i rozszerzenia dystalnych żył. Z mojej praktyki wynika, że niewiele to wnosi. Ale spróbować można!

Więcej niż jedna staza?

Można użyć dwóch lub trzech staz. Jedna wysoko na ramieniu, którą pozostawiamy na 2 minuty, druga na środku ramienia, poniżej dołu łokciowego. Powinny pojawić się żyły poboczne. W razie potrzeby można użyć i trzeciej stazy.

Maść z NTG?

W Polsce niespotykane, ale aby pomóc rozszerzyć małą żyłę, można nałożyć maść nitroglicerynową na miejsce na jedną do dwóch minut.

Wypełnienie żyły podczas dezynfekcji

Podczas dezynfekcji miejsca wkłucia pocieranie gazikiem z alkoholem w kierunku przepływu żylnego poprawia wypełnienie żyły poprzez przepychanie krwi przez zastawki.

Nic nie widać?

Może wizualizator żył albo USG?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *