Czym jest wynaczynienie?

Wyróżniamy w zasadzie dwa rodzaje, które w języku polskim określa się jednakowo, ale jest między nimi subtelna różnica kliniczna, którą rozróżnia język angielski. Generalnie wynaczynienie spowodowane jest samoistnym lub jatrogennym wysunięciem kaniuli z naczynia żylnego lub po prostu przekłuciem naczynia na wylot przez twardą kaniulę. Płyn, który ma płynąć do żyły wydostaje się do sąsiednich tkanek.

„Infiltration” to wynaczynienie leków/płynów, które nie drażnią naczynia i otaczających tkanek i objawia się bólem, obrzękiem i chłodną w dotyku skórą.

Kiedy płyn przedostaje się do tkanek wokół żyły, a naciek jest wystarczająco duży, może prowadzić to do uszkodzenia nerwów. Chociaż jest to mniej powszechne powikłanie, może powodować drętwienie, mrowienie, a nawet utratę funkcji kończyny.

„Extravasation” to wynaczynienie o mechanizmie jak powyżej, ale dotyczy leków drażniących tkanki otaczające, co może prowadzić do trwałych uszkodzeń (martwicy). Może objawiać się tak jak stan zapalny (w tym zwiększeniem ucieplenia), rumieniem i tkliwością.

Czyli w praktyce mamy wynaczynienie, które jest efektem niepożądanym, ale dzięki się na to o mniejszych i większych konsekwencjach dla pacjenta.

Dlatego tak ważne jest, aby do kwestii dostępów naczyniowych podchodzić kompleksowo, proceduralnie i zespołowo. Nie powinien być to zabieg wykonywany ot tak, bez przemyślanej strategii, choć mogłoby się wydawać, że to cyk, założenie wkłucia i po sprawie.

W praktyce mamy wiele sytuacji, które predysponują do zagrożenia wynaczynieniem, a niektóre z nich to:

  • pacjenci z „trudnymi żyłami”
  • nieodpowiedni dobór rozmiaru kaniuli do kaniulowanego naczynia
  • brak pewności, co do prawidłowego umieszczenia kaniuli w naczyniu i prowadzenie infuzji
  • poruszanie kaniulą w trakcie podłączania infuzji (dlatego ważne jest, aby oddalać maksymalnie porty wejściowe do linii tak, aby wkłucie pozostało nieruchome)
  • nieodpowiednie zabezpieczenie kaniuli, co powoduje jej ruch podczas poruszania się pacjenta
  • pomiar ciśnienia za pomocą mankietu na kończynie z kaniulą

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *