Midline, czyli wkłucie pośrednie – pośrodku czego?

Czas pofilozofować o tym, czy jest midline, czyli wkłucie pośrednie rozłożyć na czynniki pierwsze. W wielu ośrodkach to nadal nowość, ale z dużym potencjałem. Przynajmniej w mojej opinii. Dlaczego pośrednie? Bo midline’y nie są krótkimi kaniulami igłowymi (wenflonami), choć umieszczane są w naczyniu obwodowym, nie są też wkłuciem centralnym, choć wyglądają bardzo podobnie.

Czy Midline to PICC?

Można pomyśleć, że to po prostu PICC, bo najbardziej go midline przypomina – wygląda jak PICC i dojście wykonujemy z żyły obwodowej. Jaka jest więc różnica między PICC, a midline? PICC to wkłucie centralne zakładane z dojścia obwodowego, a midline to dostęp obwodowy zakładany jak PICC także z obwodu.

Główna różnica więc polega na tym, gdzie umieszczona jest końcówka cewnika. W PICC leży w żyle centralnej, w midline nadal w żyle obwodowej (choć zazwyczaj w głębokiej). Cała reszta zalet i wad wynika z powyższego 🙂

Zestaw do cewnikowania Smartmidline

Tu midline’y rożnej długości z zestawem do cewnikowania naczynia:

1. Cały zestaw
2. Cewniki naczyniowe 8 cm, 12 cm i 20 cm
3. Rozszerzadło do tkanek
4. Leaderflex – prowadnica
5. Grip-lock do bezszwowego zabezpieczenia wkłucia.

Czyli wszystko, co potrzeba do założenia linii centralnej, bo wykorzystujemy tę samą metodę Seldingera. Oprócz tego oczywiście jałowa serweta z otworem, strzykawka, 0.9% NaCl do wypełnienia i przepłukiwania wkłucia.

 

 

2 myśli w temacie “Midline, czyli wkłucie pośrednie – pośrodku czego?

  1. Piotr

    Tam gdzie pracuje zabezpieczamy midline czyms Co sie nazywa securacath. Mniej klopotow przy zmianach opatrunkow. Pozatym dokladamy tez krople kleju cyjanoakrylowego zeby zapobiec podkrwawianiu I dolozyc wlasnosci antyseptyczne.
    Pozdrawiam

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.